Nawet najkrótsze czy też symboliczne przyjęcie może zaskoczyć zaproszonych na nie gości naszą pomysłowością. I nie chodzi tu jedynie o wymyślne menu, ale głównie o sposób w jaki podamy czy zaserwujemy im zarówno napoje jak i samo jedzenie.
Na naszym stole mogą pojawić się na przykład: jabłkowy jeż z koreczków lub koreczki a’la słoneczniki. Dobrym pomysłem mogą okazać się również ozdoby na półmiskach z serami i wędlinami.
Nasze stoły jak i wiele potraw, możemy też udekorować wykorzystując samodzielnie wykonane ozdoby z warzyw, owoców i kwiatów.
Najbardziej efektownie prezentują się rzeźby w owocach lub warzywach. Ta sztuka zdobnicza znana jest pod nazwą carving oznaczającą cięcie, rzeźbienie, wycinanie. Rzeźby wykonywane są najczęściej z:
nie bardzo dojrzałych owoców – arbuz, melon, mango, dynia, papaja, ananas;
twardszych warzyw – rzepa, buraki, rzodkiewka, marchewka.
Najprostszą rzeźbą jaką można wykonać w domu bez konieczności zakupu specjalistycznych narzędzi, jest kwiat z arbuza. Na środku arbuza wycinamy ostrym nożykiem kółko, następnie w odległości kilku milimetrów dookoła niego kilka większych kółek. Kolejne warstwy powstają również w odległości kilku milimetrów i mogą przybrać postać półkoli. Dla lepszego efektu, można ustawić naszą „arbuzową roślinkę” na ozdobnej paterze.
Rzeźbienie w owocach czy warzywach wymaga sporej dawki cierpliwości i delikatności oraz wielu ćwiczeń. Dlatego też dużo łatwiejszym zadaniem może okazać się wykonanie ozdób z warzyw, owoców lub kwiatów.
Warzywa najczęściej wykorzystywane jako surowiec do tworzenia atrakcyjnych ozdób to rzodkiewka i marchew. Można z nich wykonać kwiatki:
prosty kwiatek z rzodkiewki – tniemy rzodkiewkę na plasterki i układamy z niej koło, środek – to plasterek marchewki; łodygi i liście – skórka ogórka lub sparzone liście pora;
pączek kwiatowy z rzodkiewki– nacinamy rzodkiewkę 4 razy wzdłuż i 6 razy w poprzek nie nacinając do końca;
lilia wodna z rzodkiewki – wycinamy w rzodkiewce 8 podłużnych karbów przy pomocy noża do karbowania;
róża z marchewki – długą marchew dokładnie oczyszczamy i obieramy, następnie obierakiem do warzyw tworzymy cienkie paski, które wkładamy na kilka chwil do wrzątku; kolejny etap to wykonanie rulonu z jednego z pasków, pozostałe zginamy delikatnie i dokładamy do naszego rulonu; całość związujemy nitką; róża pięknie prezentuje się na czerwonej lub zielonej sałacie.
Jeśli zaś chodzi o dekoracje z owoców, to dowolność co do ich wyboru jest ogromna a wszystko zależy jedynie od naszej pomysłowości. Naszych gości może na przykład zaskoczyć łódka bananowa wypełniona sałatką owocową (wierzchnią część skórki banana nacinamy na głębokości ok. 3mm, odwijamy do tyłu a następnie nabijamy ją na wykałaczkę ozdobioną truskawką lub innym owocem, miąższ banana usuwamy specjalną łyżeczką a puste miejsce wypełniamy sałatką z różnobarwnych owoców – można też użyć w tym celu dodatkowo bitej śmietany) lub bananowy kwiatek (plasterki banana ułożone w kształcie okręgu z truskawką pośrodku). Bardzo ciekawie mogą też zaprezentować się na naszym stole: owocowy jeż. W tym celu obieramy dowolne owoce (np.: figę lub gruszkę) i kroimy na pół. Następnie szpikujemy je kawałkami prażonych migdałów. Jeże można ustawić na liściu sałaty bądź plastrze ananasa. Jako dekoracja – na przykład do drinków, mięs a także deserów – mogą się sprawdzić również spirale ze skórek cytrusów. Wykonuje się je przy pomocy specjalnego narzędzia.