Efektowne potrawy na Boże Narodzenie, Wielkanoc, Komunię, wesele

Takie okazje jak: wesele, chrzest, Pierwsza Komunia czy święta jak: Boże Narodzenie lub Wielkanoc, to wydarzenia wymagające odpowiedniej oprawy. Mowa tu między innymi o serwowanych zgromadzonym przy stole potrawach, a ściślej mówiąc o sposobie ich podania. Do naszej dyspozycji są oczywiście dania główne, jak i słodkie desery. Wszystkie one mogą przybrać niecodzienny wygląd, a tym samym zachęcić gości do ich skosztowania. Dodatkowo na naszym stole mogą pojawić się również ciekawe ozdoby z warzyw lub owoców, które nadadzą przyjęciu zorganizowanemu przez nas wyjątkowości. Do zdobienia naszych potraw powinniśmy wykorzystać specjalne przyrządy do dekorowania, gdyż tylko one pozwolą nam uzyskać naprawdę ciekawy efekt końcowy.

W zależności od okazji na naszych stołach królują pewne tradycyjne potrawy, które możemy również podać w dość atrakcyjny sposób.

Boże Narodzenie

Na naszych gościach wrażenie może zrobić na przykład ozdobny karp w galarecie. Aby uzyskać zaplanowany efekt, na wierzchniej części galaretki można ułożyć kwiatka z plasterka pietruszki i plasterków marchewki (warzywa oczywiście wcześniej gotujemy). Na naszym stole ciekawie mogą zaprezentować się również koszyczki paprykowe ze smażonymi kawałkami ryby. Aby je wykonać należy wydrążyć paprykę a rękojeść koszyczka wykonać na przykład ze spirali marchewkowej. Jeśli na stole mają pojawić się mięsa, można je ozdobić przy pomocy łódeczek paprykowych, ogórkowych lub melonowych ustawionych po obu stronach mięsa na ozdobnej paterze do mięs. Aby wyglądało to jeszcze efektowniej, łódeczki wypełniamy kulkami z warzyw marynowanych.

Wielkanoc

Jak wiadomo „bohaterem” na wielkanocnych stołach jest jajo. Można je podać na wiele różnych sposobów:

łódeczki z jajek – na połówkach ugotowanego na twardo jaja układamy rulony z łososia i przebijamy je wykałaczką na której znajduje się przebity szerszy plasterek czerwonej papryki;
ozdobne plasterki jajek – można na nich ułożyć plasterki nadziewanej oliwki lub listki z pomidora;
dekoracyjne kompozycje z cząstek jaj – można ułożyć je na przemiennie z cząstkami pomidora lub czerwonej papryki i ozdobić plasterkiem nadziewanej oliwki;
ogórkowa łódka z posiekanym jajkiem i wędliną – wydrążamy wnętrze dużego ogórka żmijowego i wypełniamy go mieszanką gotowanego posiekanego jajka, wędliny i kukurydzy z puszki; jako ster może posłużyć nam duża wykałaczka i nabite na nią kawałki zwiniętego w rulon łososia.

Szczególne okazje

Pod tym pojęciem należy rozumieć takie wydarzenia jak chociażby: wesele, chrzciny czy Pierwszą Komunię. Wówczas na stołach mogą gościć bardzo zróżnicowane dania – potrawy. Dobrym pomysłem może okazać się dekoracyjna taca z lustrem z galarety. Można na nim wyłożyć: plastry mięsa lub wędliny oraz wycięte lub wykrojone kształty z galarety. Aby wykonać lustro z galarety potrzebna będzie nam: rozpuszczona żelatyna spożywcza, którą zalewamy tacę – warstwa nie powinna być grubsza niż 5 mm. Należy zadbać o jej równomierne rozłożenie. Wędlinę lub mięso wykładamy dopiero gdy żelatyna stwardnieje. Kształty z galarety wykonuje się z zastygniętej grubszej – kilkucentymetrowej warstwy żelatyny. Wycina się je nożem z bardzo ostrym i szpiczastym ostrzem lub tradycyjnymi foremkami do ciastek. Okazje o jakich mowa nie mogą obyć się bez słodkich deserów. Najważniejsze z nich to torty oraz ciasta, które można ozdobić:

wzorami z kremów – najatrakcyjniej będą prezentowały się różnokształtne wzory ciągłe lub pojedyncze wykonane przy pomocy trójkątnego woreczka wypełnionego kremem – względnie bitą śmietaną – na końcu którego umieszczamy tulejkę z wybranym kształtem;
ozdobami z marcepana – wycina się je przy pomocy foremek do ciasteczek, szablonów z kartonu lub noża; grubość marcepana może sięgać od 4 – 8 mm; kształty jakie może przybrać nasz marcepan to:

  • symbole szczęścia jako weselne ozdoby;
  • książka z symbolem krzyżyka jako ozdoba pierwszokomunijna;
  • aniołek jako ozdoba z okazji Chrztu;

ornamenty z glazury czekoladowej lub masy cukrowej – wykonuje się je za pomocą rożka wypełnionego rozpuszczoną glazurą nanosząc je na ciasto w postaci pętelek;
wzory z cukru pudru i kakao – wycięte z kartonu szablony układamy na wierzchu ciasta równomiernie posypanym pudrem lub kakao, wzory wykonujemy za pomocą bardzo drobnego sitka – na warstwie kakaowej z pudru, na pudrowej – z kakao.